  • 44A9083-16-6
44A9083-16-6
advertisement
Manufacturer No:
44A9083-16-6
HK JDW NO:
798-44A9083-16-6
Package:
Datasheet:
44A9083-16-6
Step5Bar-code shipping tag
44A9083-16-6
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Insulation Material
    Polyalkene
  • Conductor Material
    Copper, Tinned
  • Jacket (Insulation) Material
    Polyvinyl Fluoride (PVF)
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    MIL-W-81044 and MIL-C-27500, 44A9038
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Voltage - Rated
    600V
  • Number of Conductors
    1
  • Wire Gauge
    16 AWG
  • Voltage
    600V
  • Cable Type
    Hook-Up, Dual Wall
  • Jacket Color
    Blue
  • Conductor Strand
    37/32
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.072 (1.83mm)
  • Wire/Cable Diameter
    1.83 mm
  • Outside Diameter
    1.83 mm
  • Wire/Cable Color
    Blue
  • Conductor Diameter
    1.41 mm
  • Jacket (Insulation) Thickness
    0.0030 0.076mm