  • 44A0111-24-0-MX
44A0111-24-0-MX
advertisement
Manufacturer No:
44A0111-24-0-MX
HK JDW NO:
798-44A0111-24-0-MX
Package:
Datasheet:
44A0111-24-0-MX
Description:
Hook-up Wire 24AWG LTW RAD CL600V WIRE PRICE PER FT
Step5Bar-code shipping tag
44A0111-24-0-MX
  • Conductor Diameter
    635 μm
  • Strand Size
    36 AWG
  • Jacket (Insulation) Thickness
    0.0031 0.080mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Conductor Material
    Copper, Tinned
  • Jacket (Insulation) Material
    Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2011
  • Series
    MIL-W-81044 and MIL-C-27500, 44A0111
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Rated
    600V
  • Number of Conductors
    1
  • Wire Gauge
    24 AWG
  • ELV
    Compliant
  • Connector Support Type
    WIRE AND CABLE
  • Cable Type
    Hook-Up, Dual Wall
  • Wire/Cable Gauge
    24 AWG
  • Jacket Color
    Black
  • Conductor Strand
    19/36
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.040 (1.02mm)
  • Wire/Cable Diameter
    1.02 mm
  • Outside Diameter
    1.016 mm