  • 44A0111-22-90-MX
44A0111-22-90-MX
advertisement
Manufacturer No:
44A0111-22-90-MX
HK JDW NO:
798-44A0111-22-90-MX
Package:
Datasheet:
44A0111-22-90-MX
Description:
High Performance Cable 1Conductors 22AWG 1.19mm Tin Plated Copper White/Black 600VAC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
44A0111-22-90-MX
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
  • Insulation Material
    Polyalkene
  • Conductor Material
    Copper, Tinned
  • Jacket (Insulation) Material
    Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2011
  • Series
    MIL-W-81044 and MIL-C-27500, 44A0111
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Color
    Black, White
  • Voltage - Rated
    600V
  • Number of Conductors
    1
  • Wire Gauge
    22 AWG
  • Voltage
    600V
  • Cable Type
    Hook-Up, Dual Wall
  • Wire/Cable Gauge
    22 AWG
  • Jacket Color
    White, Black Stripe
  • Conductor Strand
    19/34
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.047 (1.19mm)
  • Insulation Diameter
    1.1938 mm
  • Wire/Cable Diameter
    1.19 mm
  • Outside Diameter
    1.1938 mm
  • Wire/Cable Color
    Black
  • Number of Strands
    19
  • Conductor Diameter
    787.4 μm
  • Strand Size
    34 AWG
  • Jacket (Insulation) Thickness
    0.0031 0.080mm