  • 44A0111-18-9-L038
44A0111-18-9-L038
advertisement
Manufacturer No:
44A0111-18-9-L038
HK JDW NO:
798-44A0111-18-9-L038
Package:
Datasheet:
44A0111-18-9-L038
Step5Bar-code shipping tag
44A0111-18-9-L038
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Conductor Material
    Copper, Tinned
  • Jacket (Insulation) Material
    Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2011
  • Series
    MIL-W-81044 and MIL-C-27500, 44A0111
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Color
    White
  • Voltage - Rated
    600V
  • Number of Conductors
    1
  • Wire Gauge
    18 AWG
  • Voltage
    600V
  • Cable Type
    Hook-Up, Dual Wall
  • Wire/Cable Gauge
    18 AWG
  • Jacket Color
    White
  • Conductor Strand
    19/30
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.065 (1.65mm)
  • Wire/Cable Diameter
    1.651 mm
  • Outside Diameter
    1.651 mm
  • Wire/Cable Color
  • Conductor Diameter
    1.27 mm
  • Jacket (Insulation) Thickness
    0.0031 0.080mm