  • 44A0111-12-2-MX
44A0111-12-2-MX
advertisement
Manufacturer No:
44A0111-12-2-MX
HK JDW NO:
798-44A0111-12-2-MX
Package:
Datasheet:
44A0111-12-2-MX
Description:
High Performance Cable 12AWG 2.74mm Tin Plated Copper Red 600VAC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
44A0111-12-2-MX
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Insulation Material
    Polyalkene
  • Conductor Material
    Copper, Tinned
  • Jacket (Insulation) Material
    Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2011
  • Series
    MIL-W-81044 and MIL-C-27500, 44A0111
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Rated
    600V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Number of Conductors
    1
  • Wire Gauge
    12 AWG
  • ELV
    Compliant
  • Connector Support Type
    WIRE AND CABLE
  • Cable Type
    Hook-Up, Dual Wall
  • Jacket Color
    Red
  • Conductor Strand
    37/28
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.108 (2.74mm)
  • Wire/Cable Diameter
    2.74 mm
  • Outside Diameter
    2.7432 mm
  • Number of Strands
    37
  • Conductor Diameter
    2.23 mm
  • Strand Size
    28 AWG
  • Jacket (Insulation) Thickness
    0.0031 0.080mm