  • 4492W-3/4X72YD
4492W-3/4X72YD
advertisement
Manufacturer No:
4492W-3/4"X72YD
Manufacturer:
Artery
HK JDW NO:
2-4492W-3/4"X72YD
Package:
Datasheet:
4492W-3/4X72YD
Description:
TAPE DBL COATED WHT 3/4"X 72YDS
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
4492W-3/4X72YD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Mount
    Adhesive
  • Material
    PE, Polyethylene
  • Weight
    4.712825kg
  • Packaging
    Roll
  • Published
    2006
  • Series
    4492W
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Color
    White
  • Usage
    Holding, Joining, Mounting
  • Shelf Life
    18 Months
  • Adhesive
    Acrylic, 430
  • Storage/Refrigeration Temperature
    70°F 21°C
  • Shelf Life Start
    Date of Manufacture
  • Backing, Carrier
    Polyethylene Foam
  • Tape Type
    Double Coated, Double Sided
  • Length
    216' 66.0m 72 yds
  • Width
    0.75 19.05mm 3/4
  • Thickness
    0.0310 31.0mils 0.787mm 1/32
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
Hot Sales in Thermal
3M 4941 1
3M 4941 1" X 9"-10
3M 4941 1" X 9"-10
3M 501+ PURPLE 0.188 X 60YD
3M 501+ PURPLE 0.188 X 60YD
3M 201+ 4OD-1.125ID-100
3M 201+ 4OD-1.125ID-100
3M 4466B 1.5
3M 4466B 1.5" X 7"-25
3M 4466B 1.5" X 7"-25
3M 4496W 1.5
3M 4496W 1.5" X 3"-25
3M 4496W 1.5" X 3"-25
3M 4496W 0.5
3M 4496W 0.5" X 7"-25
3M 4496W 0.5" X 7"-25