  • 4466W-1S-256
4466W-1S-256
advertisement
Manufacturer No:
4466W-1S-256
Manufacturer:
3M (TC)
HK JDW NO:
2-4466W-1S-256
Package:
Datasheet:
4466W-1S-256
Description:
TAPE DBL COAT WHT 1"X 1" 256/PK
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
4466W-1S-256
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Published
    2010
  • Series
    4466W
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Color
    White
  • Shelf Life
    18 Months
  • Adhesive
    Rubber
  • Storage/Refrigeration Temperature
    70°F 21°C
  • Shelf Life Start
    Date of Manufacture
  • Backing, Carrier
    Polyethylene Foam
  • Tape Type
    Double Coated, Double Sided
  • Temperature Range
    120°F 49°C Max
  • Length
    1.00 25.40mm
  • Width
    1.00 25.40mm
  • Thickness
    0.0625 62.5mils 1.588mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
Hot Sales in Thermal
3M 3380 4 X 8.625-25
3M 3380 4 X 8.625-25
3M 4926 0.5
3M 4926 0.5" X 6"-25
3M 4926 0.5" X 6"-25
3M 3431 1 X 5-25
3M 3431 1 X 5-25
3M 200 1.5
3M 200 1.5" X 10.5"-100
3M 200 1.5" X 10.5"-100
3M 431 0.5" X 8"-250
3M 431 0.5" X 8"-250
3M 4462B 0.75
3M 4462B 0.75" X 5"-25
3M 4462B 0.75" X 5"-25
3M 966 2" X 9.25"-50
3M 966 2" X 9.25"-50