  • 4445R-16J
4445R-16J
advertisement
Manufacturer No:
4445R-16J
Manufacturer:
API Delevan Inc.
HK JDW NO:
79-4445R-16J
Package:
Radial, Vertical
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
4445R-16J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Vertical
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Material - Core
    Iron
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    4445R
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.210Lx0.110W 5.33mmx2.79mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Toroidal
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn99.3Cu0.7)
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    2.79mm
  • Construction
    Epoxy Molded
  • Current Rating
    1.6A
  • Lead Pitch
    2.79mm
  • Lead Length
    25.4mm
  • Lead Spacing
    2.54mm
  • Lead Diameter
    0.508 mm
  • Inductance
    180nH
  • Test Frequency
    50MHz
  • DC Resistance (DCR)
    70mOhm Max
  • Max DC Current
    1.6A
  • Frequency - Self Resonant
    320MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Q @ Freq
    80 @ 50MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    80
  • Inductance Frequency - Test
    50MHz
  • Q Factor
    80
  • Case/Size Code
    2010
  • Height
    5.84mm
  • Height Seated (Max)
    0.230 5.84mm