  • 416F40611CLT
416F40611CLT
advertisement
Manufacturer No:
416F40611CLT
Manufacturer:
CTS-Frequency Controls
HK JDW NO:
221-416F40611CLT
Package:
4-SMD, No Lead
Datasheet:
416F40611CLT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
416F40611CLT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    4-SMD, No Lead
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -20°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    416
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.047W 1.60mmx1.20mm
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    MHz Crystal
  • Terminal Finish
    Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
  • Additional Feature
    AT-CUT; TR, 7 INCH
  • HTS Code
  • Frequency
    40.61MHz
  • Frequency Stability
    ±10ppm
  • Physical Dimension
    L1.6XB1.2XH0.35 (mm)/L0.063XB0.047XH0.014 (inch)
  • Operating Frequency
    40.61MHz
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    60Ohm
  • Load Capacitance
    12pF
  • Operating Mode
    Fundamental
  • Drive Level
    10 µW
  • Height Seated (Max)
    0.018 0.45mm