  • 4116R-2-473
4116R-2-473
advertisement
Manufacturer No:
4116R-2-473
HK JDW NO:
103-4116R-2-473
Package:
16-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
4116R-2-473
Step5Bar-code shipping tag
4116R-2-473
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    16-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.865Lx0.300W 21.97mmx7.62mm
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Termination
    DIP
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    47kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Array/Network Resistors
  • Power Rating
    2.25W
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Technology
    METAL GLAZE/THICK FILM
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Construction
    Molded
  • Resistor Type
    ARRAY/NETWORK RESISTOR
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Base Part Number
    4116R
  • Lead Pitch
    2.54mm
  • Number of Contacts
    16
  • Lead Length
    3.43mm
  • Number of Elements
    15
  • Size Code
    8631
  • Number of Resistors
    15
  • Circuit Type
    Bussed
  • Power Per Element
    125mW
  • Element Power Dissipation
    0.125W
  • Resistor-Ratio-Drift
    50ppm/°C
  • Height
    4.699mm
  • Height Seated (Max)
    0.185 4.69mm
  • Thickness
    4.57mm