  • 4116R-1-225LF
4116R-1-225LF
advertisement
Manufacturer No:
4116R-1-225LF
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-4116R-1-225LF
Package:
16-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
4116R-1-225LF
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
4116R-1-225LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    16-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    16
  • Supplier Device Package
    16-DIP
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2012
  • Series
    4100R
  • Size / Dimension
    0.865Lx0.300W 21.97mmx7.62mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • Termination
    Pin
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    2.2MOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power Rating
    2.25W
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Depth
    7.87mm
  • Base Part Number
    4116R
  • Military Standard
    Not
  • Number of Resistors
    8
  • Circuit Type
    Isolated
  • Power Per Element
    250mW
  • Resistor-Ratio-Drift
    50ppm/°C
  • Height
    4.699mm
  • Height Seated (Max)
    0.185 4.69mm
  • Length
    21.971mm
  • Width
    7.62mm