  • 40PC100G1A
40PC100G1A
advertisement
Manufacturer No:
40PC100G1A
HK JDW NO:
384-40PC100G1A
Package:
6-DIP Module
Datasheet:
40PC100G1A
Purchasing and Inquiry
40PC100G1A Overview
It is included with the 6-DIP Module package as a convenience. It is recommended to set the temperature of the transducers to -45°C~125°C to ensure reliable operation. With a supply voltage of 4.75V~5.25V, the transducers can operate well. To make the transducers work, you must connect the pins at 6. 100 Psi is the transducer's maximum pressure range. When the nominal supply current is 10mA, the transducers can operate normally. To make the transducers work, the voltage released by them must be 4V. If the transducer is designed to operate continuously at the rated ambient temperature, then the DC voltage should be 5V. The current of the transducers should not exceed 10mA, otherwise it will be dangerous.
40PC100G1A Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Package / Case: 6-DIP Module
Operating Temperature: -45°C~125°C
6 Pins
40PC series
Operating Pressure: 100PSI (689.48kPa)
40PC100G1A Applications
There are a lot of Honeywell Sensing and Productivity Solutions 40PC100G1A Transducers applications.
  • Mobile phones / GPS
  • Internet of things
  • Dry air system pressure, process controls and automation
  • Health care applications (e.g. spirometry)
  • Dataloggers
  • Infusion pumps
  • Waterproof watches and diving computers
  • Mobile Phones
  • Hydrogen Storage
  • Leak detection
Step5Bar-code shipping tag
40PC100G1A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    6-DIP Module
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -45°C~125°C
  • Published
    1997
  • Series
    40PC
  • Feature
    Amplified Output
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • Applications
    Board Mount
  • Voltage - Rated
    5V
  • Additional Feature
    ITS ALSO OPERTARES IN 40 MV/PSI SENSITIVITY
  • Voltage - Rated DC
    5V
  • Voltage - Supply
    4.75V~5.25V
  • Output
    0.5 V ~ 4.5 V
  • Termination Style
    PC Pin
  • Body Length or Diameter
    13.21mm
  • Body Breadth
    11.13 mm
  • Output Voltage
    4V
  • Output Type
    Analog Voltage
  • Nominal Supply Current
    10mA
  • Max Supply Current
    10mA
  • Accuracy
    ±3%
  • Response Time
    1 ms
  • Operating Pressure
    100PSI (689.48kPa)
  • Pressure Type
    Vented Gauge
  • Port Style
    Barbless
  • Port Size
    Male - 0.18 4.57mm Tube
  • Linearity
    0.1 %
  • Maximum Pressure
    200PSI (1378.95kPa)
  • Sensors/Transducers Type
    PRESSURE SENSOR,PEIZORESISTIVE
  • Max Pressure
    200 PSI
  • Pressure Range-Max
    100 Psi
  • Pressure Sensing Mode
    GAGE
  • Width
    11.2mm