  • 3RT20271AC24
3RT20271AC24
advertisement
Manufacturer No:
3RT20271AC24
Manufacturer:
Siemens
HK JDW NO:
17718-3RT20271AC24
Package:
Datasheet:
Description:
CONTACTOR S0 32A 24VAC 2NO/2NC S
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3RT20271AC24
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
  • Mounting Type
    Chassis Mount, DIN Rail
  • Mfr
    Siemens
  • Operating Temperature
    -25°C ~ 60°C
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Contact Form
    3PST-NO (3 Form A)
  • Coil Resistance
  • Operate Time
    40 ms
  • Coil Voltage
    24VAC
  • Switching Voltage
    690VAC - Max
  • Release Time
    16 ms
  • Must Operate Voltage
    20.4 VAC
  • Contact Rating (Current)
    32 A