  • 3RT1265-6AF36
3RT1265-6AF36
advertisement
Manufacturer No:
3RT1265-6AF36
Manufacturer:
Siemens
HK JDW NO:
17718-3RT1265-6AF36
Package:
Datasheet:
Description:
CONTACTOR VAC S10 265A 110-127V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3RT1265-6AF36
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
  • Mounting Type
    Chassis Mount, DIN Rail
  • Mfr
    Siemens
  • Operating Temperature
    -25°C ~ 60°C
  • Series
    SIRIUS
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Contact Form
    3PST-NO (3 Form A)
  • Coil Resistance
  • Operate Time
    95 ms
  • Coil Voltage
    110 ~ 127VAC/DC
  • Switching Voltage
    1000VAC - Max
  • Release Time
    80 ms
  • Must Operate Voltage
  • Contact Rating (Current)
    265 A
  • Coil Power
    700W