  • 3M 966 CIRCLE-0.750
3M 966 CIRCLE-0.750"-250
advertisement
Manufacturer No:
3M 966 CIRCLE-0.750"-250
HK JDW NO:
2-3M 966 CIRCLE-0.750"-250
Step5Bar-code shipping tag
3M 966 CIRCLE-0.750"-250
  • Series
    966
  • Shelf Life
    18 Months
  • Adhesive
    Acrylic, 100
  • Storage/Refrigeration Temperature
    60°F~80°F 16°C~27°C
  • Shelf Life Start
    Date of Shipment
  • Backing, Carrier
    Densified Kraft
  • Tape Type
    Adhesive Transfer
  • Temperature Range
    300°F 149°C Max
  • Width
    0.75 19.05mm 3/4dia
  • Thickness
    0.0061 6.1mils 0.155mm
  • Thickness - Adhesive
    0.0023 2.3mils 0.058mm
  • Thickness - Backing, Carrier
    0.0038 3.8mils 0.097mm
Hot Sales in Thermal
3M 3380 4 X 8.625-25
3M 3380 4 X 8.625-25
3M 4926 0.5
3M 4926 0.5" X 6"-25
3M 4926 0.5" X 6"-25
3M 3431 1 X 5-25
3M 3431 1 X 5-25
3M 200 1.5
3M 200 1.5" X 10.5"-100
3M 200 1.5" X 10.5"-100
3M 431 0.5" X 8"-250
3M 431 0.5" X 8"-250
74653
3M 4462B 0.75
3M 4462B 0.75" X 5"-25
3M 4462B 0.75" X 5"-25