  • 3M 616 CIRCLE-1.500
3M 616 CIRCLE-1.500"-100
advertisement
Manufacturer No:
3M 616 CIRCLE-1.500"-100
Manufacturer:
3M (TC)
HK JDW NO:
2-3M 616 CIRCLE-1.500"-100
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3M 616 CIRCLE-1.500"-100
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Series
    616
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Color
    Red
  • Shelf Life
    12 Months
  • Adhesive
    Rubber
  • Storage/Refrigeration Temperature
    60°F~80°F 16°C~27°C
  • Shelf Life Start
    Date of Manufacture
  • Backing, Carrier
    UPVC
  • Tape Type
    Photographic
  • Width
    1.50 38.10mm 1 1/2dia
  • Thickness
    0.0024 2.4mils 0.061mm
  • Thickness - Adhesive
    0.0008 0.8mils 0.021mm
  • Thickness - Backing, Carrier
    0.0016 1.6mils 0.041mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
Hot Sales in Thermal
3M 4941 1
3M 4941 1" X 9"-10
3M 4941 1" X 9"-10
3M 501+ PURPLE 0.188 X 60YD
3M 501+ PURPLE 0.188 X 60YD
3M 201+ 4OD-1.125ID-100
3M 201+ 4OD-1.125ID-100
3M 4466B 1.5
3M 4466B 1.5" X 7"-25
3M 4466B 1.5" X 7"-25
3M 4496W 1.5
3M 4496W 1.5" X 3"-25
3M 4496W 1.5" X 3"-25
3M 4496W 0.5
3M 4496W 0.5" X 7"-25
3M 4496W 0.5" X 7"-25