  • 3M 600 CIRCLE-1.500
3M 600 CIRCLE-1.500"-100
advertisement
Manufacturer No:
3M 600 CIRCLE-1.500"-100
Manufacturer:
3M (TC)
HK JDW NO:
2-3M 600 CIRCLE-1.500"-100
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3M 600 CIRCLE-1.500"-100
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Series
    Scotch® 600
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Color
    Clear
  • Shelf Life
    18 Months
  • Adhesive
    Acrylic
  • Storage/Refrigeration Temperature
    70°F 21°C
  • Shelf Life Start
    Date of Manufacture
  • Backing, Carrier
    Paklon™ Film
  • Tape Type
    Film
  • Width
    1.50 38.10mm 1 1/2dia
  • Thickness
    0.0023 2.3mils 0.058mm
  • Thickness - Adhesive
    0.0008 0.8mils 0.021mm
  • Thickness - Backing, Carrier
    0.0015 1.5mils 0.038mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
Hot Sales in Thermal
3M 4941 1
3M 4941 1" X 9"-10
3M 4941 1" X 9"-10
3M 501+ PURPLE 0.188 X 60YD
3M 501+ PURPLE 0.188 X 60YD
3M 201+ 4OD-1.125ID-100
3M 201+ 4OD-1.125ID-100
3M 4466B 1.5
3M 4466B 1.5" X 7"-25
3M 4466B 1.5" X 7"-25
3M 4496W 1.5
3M 4496W 1.5" X 3"-25
3M 4496W 1.5" X 3"-25
3M 4496W 0.5
3M 4496W 0.5" X 7"-25
3M 4496W 0.5" X 7"-25
3M 9495MP 0.188 X 60YD
3M 9495MP 0.188 X 60YD
3M 301+ 0.75 X 0.75-1000
3M 301+ 0.75 X 0.75-1000
3M 438 2 X 6-25
3M 438 2 X 6-25
3M 4926 1.5
3M 4926 1.5" X 5"-25
3M 4926 1.5" X 5"-25