  • 3M 5952 CIRCLE-0.5
3M 5952 CIRCLE-0.5"-5
advertisement
Manufacturer No:
3M 5952 CIRCLE-0.5"-5
Manufacturer:
3M (TC)
HK JDW NO:
2-3M 5952 CIRCLE-0.5"-5
Package:
Datasheet:
Description:
3M 5952 CIRCLE-0.5"-5 datasheet pdf and Tape product details from 3M (TC) stock available at Utmel
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3M 5952 CIRCLE-0.5"-5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Series
    VHB™ 5952
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Color
    Black
  • Shelf Life
    24 Months
  • Adhesive
    Acrylic
  • Storage/Refrigeration Temperature
    40°F~100°F 4°C~38°C
  • Shelf Life Start
    Date of Shipment
  • Backing, Carrier
    Polyethylene Film
  • Tape Type
    Double Coated, Double Sided
  • Temperature Range
    250°F 121°C Max
  • Width
    0.50 12.70mm 1/2dia
  • Thickness
    0.0450 45.0mils 1.143mm
  • Thickness - Adhesive
    0.0400 40.0mils 1.016mm
  • Thickness - Backing, Carrier
    0.0050 5.0mils 0.127mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
Hot Sales in Thermal
3M 3380 4 X 8.625-25
3M 3380 4 X 8.625-25
3M 4926 0.5
3M 4926 0.5" X 6"-25
3M 4926 0.5" X 6"-25
3M 3431 1 X 5-25
3M 3431 1 X 5-25
3M 200 1.5
3M 200 1.5" X 10.5"-100
3M 200 1.5" X 10.5"-100
3M 431 0.5" X 8"-250
3M 431 0.5" X 8"-250
74653
3M 4462B 0.75
3M 4462B 0.75" X 5"-25
3M 4462B 0.75" X 5"-25