  • 3M 5413 CIRCLE-1.500
3M 5413 CIRCLE-1.500"-500
advertisement
Manufacturer No:
3M 5413 CIRCLE-1.500"-500
Manufacturer:
3M (TC)
HK JDW NO:
2-3M 5413 CIRCLE-1.500"-500
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3M 5413 CIRCLE-1.500"-500
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Series
    5413
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Color
    Amber
  • Shelf Life
    36 Months
  • Adhesive
    Silicone Thermosetting
  • Storage/Refrigeration Temperature
    70°F 21°C
  • Shelf Life Start
    Date of Manufacture
  • Backing, Carrier
    Polyimide
  • Tape Type
    Film
  • Temperature Range
    -100°F~500°F -73°C~260°C
  • Width
    1.50 38.10mm 1 1/2dia
  • Thickness
    0.0027 2.7mils 0.069mm
  • Thickness - Adhesive
    0.0017 1.7mils 0.043mm
  • Thickness - Backing, Carrier
    0.0010 1.0mils 0.025mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
Hot Sales in Thermal
3M 4941 1
3M 4941 1" X 9"-10
3M 4941 1" X 9"-10
3M 501+ PURPLE 0.188 X 60YD
3M 501+ PURPLE 0.188 X 60YD
3M 201+ 4OD-1.125ID-100
3M 201+ 4OD-1.125ID-100
3M 4466B 1.5
3M 4466B 1.5" X 7"-25
3M 4466B 1.5" X 7"-25
3M 4496W 1.5
3M 4496W 1.5" X 3"-25
3M 4496W 1.5" X 3"-25
3M 4496W 0.5
3M 4496W 0.5" X 7"-25
3M 4496W 0.5" X 7"-25