  • 3M 501+ CIRCLE-0.472-5000
3M 501+ CIRCLE-0.472-5000
advertisement
Manufacturer No:
3M 501+ CIRCLE-0.472"-5000
HK JDW NO:
2-3M 501+ CIRCLE-0.472"-5000
Package:
Description:
TAPE MASK PUR 0.47" DIA 5000/RL
Step5Bar-code shipping tag
3M 501+ CIRCLE-0.472-5000
  • Series
    501+
    Not Applicable
  • Color
    Purple
  • Shelf Life
    18 Months
  • Adhesive
    Rubber
  • Storage/Refrigeration Temperature
    70°F 21°C
  • Shelf Life Start
    Date of Manufacture
  • Backing, Carrier
    Crepe Paper
  • Tape Type
    Masking
  • Temperature Range
    300°F 149°C Max
  • Width
    0.47 12.00mm dia
  • Thickness
    0.0073 7.3mils 0.185mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
Hot Sales in Thermal
3M 3380 4 X 8.625-25
3M 3380 4 X 8.625-25
3M 3431 1 X 5-25
3M 3431 1 X 5-25
3M 200 1.5
3M 200 1.5" X 10.5"-100
3M 200 1.5" X 10.5"-100
3M 431 0.5
3M 431 0.5" X 8"-250
3M 431 0.5" X 8"-250
3M RP62 0.75
3M RP62 0.75" X 10"-25
3M RP62 0.75" X 10"-25