  • 3M 4950 CIRCLE-0.5-5
3M 4950 CIRCLE-0.5-5
advertisement
Manufacturer No:
3M 4950 CIRCLE-0.5"-5
HK JDW NO:
2-3M 4950 CIRCLE-0.5"-5
Package:
Description:
TAPE DBL COAT WHT 1/2" DIA 5/RL
Step5Bar-code shipping tag
3M 4950 CIRCLE-0.5-5
  • Series
    VHB™ 4950
    Not Applicable
  • Color
    White
  • Shelf Life
    24 Months
  • Adhesive
    Acrylic
  • Storage/Refrigeration Temperature
    40°F~100°F 4°C~38°C
  • Shelf Life Start
    Date of Shipment
  • Backing, Carrier
    Paper
  • Tape Type
    Double Coated, Double Sided
  • Temperature Range
    200°F 93°C Max
  • Width
    0.50 12.70mm 1/2dia
  • Thickness
    0.0450 45.0mils 1.143mm
  • Thickness - Adhesive
    0.0420 42.0mils 1.067mm
  • Thickness - Backing, Carrier
    0.0030 3.0mils 0.076mm
Hot Sales in Thermal
3M 3380 4 X 8.625-25
3M 3380 4 X 8.625-25
3M 3431 1 X 5-25
3M 3431 1 X 5-25
3M 200 1.5
3M 200 1.5" X 10.5"-100
3M 200 1.5" X 10.5"-100
3M 431 0.5
3M 431 0.5" X 8"-250
3M 431 0.5" X 8"-250
3M RP62 0.75
3M RP62 0.75" X 10"-25
3M RP62 0.75" X 10"-25