  • 3M 4910 CIRCLE-0.563-2000
3M 4910 CIRCLE-0.563-2000
advertisement
Manufacturer No:
3M 4910 CIRCLE-0.563"-2000
HK JDW NO:
2-3M 4910 CIRCLE-0.563"-2000
Package:
Description:
TAPE DBL COAT 9/16" DIA 2000/RL
Step5Bar-code shipping tag
3M 4910 CIRCLE-0.563-2000
  • Series
    VHB™ 4910
    Not Applicable
  • Color
    Clear
  • Shelf Life
    24 Months
  • Adhesive
    Acrylic
  • Storage/Refrigeration Temperature
    40°F~100°F 4°C~38°C
  • Shelf Life Start
    Date of Shipment
  • Backing, Carrier
    Polyethylene Film
  • Tape Type
    Double Coated, Double Sided
  • Temperature Range
    200°F 93°C Max
  • Width
    0.56 14.30mm 9/16dia
  • Thickness
    0.0400 40.0mils 1.016mm
  • Thickness - Adhesive
    0.0350 35.0mils 0.889mm
  • Thickness - Backing, Carrier
    0.0050 5.0mils 0.127mm
Hot Sales in Thermal
3M 4941 1
3M 4941 1" X 9"-10
3M 4941 1" X 9"-10
3M 501+ PURPLE 0.188 X 60YD
3M 501+ PURPLE 0.188 X 60YD
3M 201+ 4OD-1.125ID-100
3M 201+ 4OD-1.125ID-100
3M 4466B 1.5
3M 4466B 1.5" X 7"-25
3M 4466B 1.5" X 7"-25
3M 4496W 1.5
3M 4496W 1.5" X 3"-25
3M 4496W 1.5" X 3"-25
3M 4496W 0.5
3M 4496W 0.5" X 7"-25
3M 4496W 0.5" X 7"-25