  • 3M 465 CIRCLE-0.563
3M 465 CIRCLE-0.563"-250
advertisement
Manufacturer No:
3M 465 CIRCLE-0.563"-250
Manufacturer:
3M (TC)
HK JDW NO:
2-3M 465 CIRCLE-0.563"-250
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3M 465 CIRCLE-0.563"-250
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Series
    465
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Color
    Clear
  • Usage
    Bonding
  • Shelf Life
    24 Months
  • Adhesive
    Acrylic, 400
  • Storage/Refrigeration Temperature
    70°F 21°C
  • Shelf Life Start
    Date of Manufacture
  • Backing, Carrier
    Polycoated Kraft Liner
  • Tape Type
    Adhesive Transfer
  • Temperature Range
    70°F~100°F 21°C~38°C
  • Width
    0.56 14.30mm 9/16dia
  • Thickness
    0.0055 5.5mils 0.140mm
  • Thickness - Adhesive
    0.0020 2.0mils 0.050mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
Hot Sales in Thermal
3M 3380 4 X 8.625-25
3M 3380 4 X 8.625-25
3M 3431 1 X 5-25
3M 3431 1 X 5-25
3M 200 1.5
3M 200 1.5" X 10.5"-100
3M 200 1.5" X 10.5"-100
3M 431 0.5
3M 431 0.5" X 8"-250
3M 431 0.5" X 8"-250
3M 966 2" X 9.25"-50
3M 966 2" X 9.25"-50