  • 3M 425 CIRCLE-1.500
3M 425 CIRCLE-1.500"-500
advertisement
Manufacturer No:
3M 425 CIRCLE-1.500"-500
HK JDW NO:
2-3M 425 CIRCLE-1.500"-500
Step5Bar-code shipping tag
3M 425 CIRCLE-1.500"-500
  • Series
    425
  • Color
    Silver
  • Shelf Life
    24 Months
  • Adhesive
    Acrylic
  • Storage/Refrigeration Temperature
    60°F~80°F 16°C~27°C
  • Shelf Life Start
    Date of Manufacture
  • Backing, Carrier
    Aluminum, Dead Soft
  • Tape Type
    Aluminum Foil
  • Temperature Range
    -65°F~300°F -54°C~149°C
  • Width
    1.50 38.10mm 1 1/2dia
  • Thickness
    0.0046 4.6mils 0.117mm
  • Thickness - Adhesive
    0.0018 1.8mils 0.046mm
  • Thickness - Backing, Carrier
    0.0028 2.8mils 0.071mm
Hot Sales in Thermal
3M 4941 1
3M 4941 1" X 9"-10
3M 4941 1" X 9"-10
3M 201+ 4OD-1.125ID-100
3M 201+ 4OD-1.125ID-100
3M 4466B 1.5
3M 4466B 1.5" X 7"-25
3M 4466B 1.5" X 7"-25
3M 4496W 1.5
3M 4496W 1.5" X 3"-25
3M 4496W 1.5" X 3"-25
3M 4496W 0.5
3M 4496W 0.5" X 7"-25
3M 4496W 0.5" X 7"-25