  • 3M 4052 CIRCLE-0.563-2000
3M 4052 CIRCLE-0.563-2000
advertisement
Manufacturer No:
3M 4052 CIRCLE-0.563"-2000
Manufacturer:
3M (TC)
HK JDW NO:
2-3M 4052 CIRCLE-0.563"-2000
Package:
Description:
TAPE DBL COAT 9/16" DIA 2000/RL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3M 4052 CIRCLE-0.563-2000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Series
    4052
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Color
    Black
  • Shelf Life
    24 Months
  • Adhesive
    Acrylic, 100
  • Storage/Refrigeration Temperature
    70°F 21°C
  • Shelf Life Start
    Date of Manufacture
  • Backing, Carrier
    Polyurethane Foam
  • Tape Type
    Double Coated, Double Sided
  • Temperature Range
    220°F 104°C Max
  • Width
    0.56 14.30mm 9/16dia
  • Thickness
    0.0313 31.3mils 0.794mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
Hot Sales in Thermal
3M 4941 1
3M 4941 1" X 9"-10
3M 4941 1" X 9"-10
3M 501+ PURPLE 0.188 X 60YD
3M 501+ PURPLE 0.188 X 60YD
3M 201+ 4OD-1.125ID-100
3M 201+ 4OD-1.125ID-100
3M 4466B 1.5
3M 4466B 1.5" X 7"-25
3M 4466B 1.5" X 7"-25
3M 4496W 1.5
3M 4496W 1.5" X 3"-25
3M 4496W 1.5" X 3"-25
3M 4496W 0.5
3M 4496W 0.5" X 7"-25
3M 4496W 0.5" X 7"-25