  • 3M 361 CIRCLE-0.563
3M 361 CIRCLE-0.563"-250
advertisement
Manufacturer No:
3M 361 CIRCLE-0.563"-250
Manufacturer:
3M (TC)
HK JDW NO:
2-3M 361 CIRCLE-0.563"-250
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3M 361 CIRCLE-0.563"-250
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Series
    361
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Color
    White
  • Shelf Life
    24 Months
  • Adhesive
    Silicone Thermosetting
  • Storage/Refrigeration Temperature
    60°F~80°F 16°C~27°C
  • Shelf Life Start
    Date of Manufacture
  • Backing, Carrier
    Glass Cloth
  • Tape Type
    Glass Cloth
  • Temperature Range
    -65°F~450°F -54°C~232°C
  • Width
    0.56 14.30mm 9/16dia
  • Thickness
    0.0064 6.4mils 0.163mm
  • Thickness - Adhesive
    0.0014 1.4mils 0.036mm
  • Thickness - Backing, Carrier
    0.0050 5.0mils 0.127mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
Hot Sales in Thermal
3M 3380 4 X 8.625-25
3M 3380 4 X 8.625-25
3M 3431 1 X 5-25
3M 3431 1 X 5-25
3M 200 1.5
3M 200 1.5" X 10.5"-100
3M 200 1.5" X 10.5"-100
3M 431 0.5
3M 431 0.5" X 8"-250
3M 431 0.5" X 8"-250
LS854-10G
LS854-10G
3M RP62 0.75
3M RP62 0.75" X 10"-25
3M RP62 0.75" X 10"-25