  • 3M 1430 CIRCLE-1.500
3M 1430 CIRCLE-1.500"-500
advertisement
Manufacturer No:
3M 1430 CIRCLE-1.500"-500
Manufacturer:
3M (TC)
HK JDW NO:
2-3M 1430 CIRCLE-1.500"-500
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3M 1430 CIRCLE-1.500"-500
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Series
    1430
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Color
    Silver
  • Shelf Life
    18 Months
  • Adhesive
    Acrylic
  • Storage/Refrigeration Temperature
    60°F~80°F 16°C~27°C
  • Shelf Life Start
    Date of Manufacture
  • Backing, Carrier
    Aluminum, Dead Soft
  • Tape Type
    Aluminum Foil
  • Temperature Range
    -65°F~300°F -54°C~149°C
  • Width
    1.50 38.10mm 1 1/2dia
  • Thickness
    0.0055 5.5mils 0.140mm
  • Thickness - Adhesive
    0.0005 0.5mils 0.013mm
  • Thickness - Backing, Carrier
    0.0050 5.0mils 0.127mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
Hot Sales in Thermal
3M 201+ 4OD-1.125ID-100
3M 201+ 4OD-1.125ID-100
3M 4466B 1.5
3M 4466B 1.5" X 7"-25
3M 4466B 1.5" X 7"-25
3M 9495MP 0.188 X 60YD
3M 9495MP 0.188 X 60YD
3M 301+ 0.75 X 0.75-1000
3M 301+ 0.75 X 0.75-1000
3M 4926 0.5
3M 4926 0.5" X 6"-25
3M 4926 0.5" X 6"-25
3M 3431 1 X 5-25
3M 3431 1 X 5-25
3M 200 1.5
3M 200 1.5" X 10.5"-100
3M 200 1.5" X 10.5"-100