  • 3KASMC33HE3/9AT
3KASMC33HE3/9AT
advertisement
Manufacturer No:
3KASMC33HE3/9AT
HK JDW NO:
884-3KASMC33HE3/9AT
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
3KASMC33HE3/9AT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3KASMC33HE3/9AT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Element Configuration
    Single
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    36.7V
  • Power - Peak Pulse
    3000W 3kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    50.8A
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    59V
  • Clamping Voltage
    59V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    33V
  • Peak Pulse Current
    50.8A
  • Reverse Standoff Voltage
    33V
  • Max Surge Current
    200A
  • Peak Pulse Power
    3kW
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    36.7V
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AB, SMC
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
    DO-214AB (SMCJ)
  • Operating Temperature
    -65°C~185°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, PAR®
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Zener
  • Max Operating Temperature
    185°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Applications
    Automotive
  • Max Power Dissipation
    3kW
  • Base Part Number
    3KASMC
  • Operating Supply Voltage
    33V