  • 3KASMC26AHM3/57T
3KASMC26AHM3/57T
advertisement
Manufacturer No:
3KASMC26AHM3/57T
HK JDW NO:
884-3KASMC26AHM3/57T
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
3KASMC26AHM3/57T
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3KASMC26AHM3/57T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    6W
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    28.9V
  • Power - Peak Pulse
    3000W 3kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    71.3A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    42.1V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    26V
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    30.4V
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    26V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    3000W
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AB, SMC
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~185°C TJ