  • 3G3MX2-A2002
3G3MX2-A2002
advertisement
Manufacturer No:
3G3MX2-A2002
HK JDW NO:
607-3G3MX2-A2002
Package:
Datasheet:
3G3MX2-A2002
Description:
VARI FREQ DRIVE 1.6A 240V LOAD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3G3MX2-A2002
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Published
    2005
  • Series
    MX2
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Module
  • Voltage - Rated
    240V
  • Power Rating
    200W
  • Voltage - Supply
    200V~240VAC
  • Current Rating
    1.6A
  • Frequency
    60Hz
  • Approval Agency
    EN, UL
  • Current - Output
    1.6A
  • Voltage - Load
    240V
  • Motor Type
    AC Motor
  • Control / Drive Type
    Variable Frequency Drive (VFD)
  • Number of Motors
    1
  • Wattage - Load
    200W
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Ratings
    IP20
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Weight
    2.2lbs 997.9g
  • Operating Temperature
    -10°C~50°C