  • 3EZ6.2D5RLG
3EZ6.2D5RLG
advertisement
Manufacturer No:
3EZ6.2D5RLG
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-3EZ6.2D5RLG
Datasheet:
3EZ6.2D5RLG
Purchasing and Inquiry
3EZ6.2D5RLG Overview
A reverse leakage current of 5μA @ 3V is required to supply this electrical device.This value (Tol) represents the maximum voltage that can be supplied.In operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is set to 6.2V.This device can only be operated when the working test voltage is set to 121mA.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 1.5V @ 200mA is supplied.
3EZ6.2D5RLG Features
reverse leakage current of 5μA @ 3V
5μA @ 3V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 121mA
minimal dynamic impedance is 121mA
3EZ6.2D5RLG Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC 3EZ6.2D5RLG applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
3EZ6.2D5RLG
    DO-204AL, DO-41, Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Last Time Buy
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Form
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    O-PALF-W2
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    1W
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 3V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 200mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    3W
  • Impedance-Max
    1.5Ohm
  • Reference Voltage
    6.2V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    6.2V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    121mA