  • 3EZ24D5RLG
3EZ24D5RLG
advertisement
Manufacturer No:
3EZ24D5RLG
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-3EZ24D5RLG
Datasheet:
3EZ24D5RLG
Purchasing and Inquiry
3EZ24D5RLG Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 500nA @ 18.2V.Reverse leakage currents can reach 500nA.A zener current of 112mA makes it highly flexible in terms of design.1.5V @ 200mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
3EZ24D5RLG Features
reverse leakage current of 500nA @ 18.2V
500nA @ 18.2V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 500nA
the zener current of 112mA
3EZ24D5RLG Applications
There are a lot of ON Semiconductor 3EZ24D5RLG applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
3EZ24D5RLG
    Select All
  • Mount
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Power Rating
    3W
  • Voltage - Rated DC
    24V
  • Max Power Dissipation
    3W
  • Base Part Number
    3EZ24
  • Impedance
    9Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 18.2V
  • Power Dissipation
    3W
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 200mA
  • Max Reverse Leakage Current
    500nA
  • Impedance-Max
    9Ohm
  • Zener Voltage
    24V
  • Voltage Tolerance
    5%
  • Zener Current
    112mA