  • 3EZ170D5E3/TR8
3EZ170D5E3/TR8
advertisement
Manufacturer No:
3EZ170D5E3/TR8
HK JDW NO:
523-3EZ170D5E3/TR8
Datasheet:
3EZ170D5E3/TR8
Description:
ZENER DIODE 650Ohm ±5% 170V 500nA @ 130.4V -65°C~150°C 3W 2 Terminations ZENER DO-204AL, DO-41, Axial
Step5Bar-code shipping tag
3EZ170D5E3/TR8
    DO-204AL, DO-41, Axial
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    1999
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    3W
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Form
    WIRE
  • Base Part Number
    3EZ170
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    O-PALF-W2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    650Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 130.4V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Reverse Leakage Current
    500nA
  • Impedance-Max
    650Ohm
  • Reference Voltage
    170V
  • Zener Voltage
    170V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    4.4mA