  • 3EX222K5
3EX222K5
advertisement
Manufacturer No:
3EX222K5
Manufacturer:
Semtech Corporation
HK JDW NO:
684-3EX222K5
Package:
Radial
Datasheet:
3EX222K5
Description:
2200pF 5000V 5kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.500Lx0.300W 12.70mmx7.62mm -55°C~125°C High Voltage Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
3EX222K5
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 3EX222K5 .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.500Lx0.300W 12.70mmx7.62mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    High Voltage
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    5000V 5kV
  • Capacitance
    2200pF
  • Lead Pitch
    10.2108mm
  • Lead Spacing
    0.402 10.20mm
  • Lead Style
    Straight
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height Seated (Max)
    0.575 14.60mm
  • Length
    12.7mm
  • Width
    7.62mm