  • 39D108G010FJ6
39D108G010FJ6
advertisement
Manufacturer No:
39D108G010FJ6
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-39D108G010FJ6
Package:
Axial, Can
Datasheet:
39D108G010FJ6
Description:
39D 1000μF Capacitor -10% +75% Bulk Through Hole 0.634Diax1.642L 16.10mmx41.70mm -20°C~85°C Polar Axial, Can
Step5Bar-code shipping tag
39D108G010FJ6
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Operating Temperature
    -20°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    39D
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.634Diax1.642L 16.10mmx41.70mm
  • Tolerance
    -10% +75%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Axial
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -20°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    1000μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    500 Hrs @ 85°C
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    500 hours
  • Dissipation Factor
    150 %
  • Diameter
    16.1mm
  • Length
    41.7mm