  • 392C3100K
392C3100K
advertisement
Manufacturer No:
392C3100K
HK JDW NO:
384-392C3100K
Package:
Datasheet:
392C3100K
Description:
POT 100K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
392C3100K
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 392C3100K.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Resistive Material
    Conductive Plastic
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Series
    392
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Resistance
    100kOhm
  • Max Operating Temperature
    120°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Conductive Plastic
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Power Rating
    500mW
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Termination Style
    PC Pins
  • Actuator Type
    Slotted
  • Bushing Thread
    1/4-32
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.125 (3.18mm)
  • Rotation
    295°
  • Size - Body
    Round - 0.510Diax0.469L 12.95mmx11.91mm
  • Number of Gangs
    1
  • Actuator Length
    0.875 22.23mm