  • 38FSP9B7M2QT
38FSP9B7M2QT
advertisement
Manufacturer No:
38FSP9B7M2QT
Manufacturer:
Grayhill Inc.
HK JDW NO:
330-38FSP9B7M2QT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
38FSP9B7M2QT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Plating
    Silver
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    38F
  • Published
    2010
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Epoxy Sealed Terminals
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Standard
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    28V
  • Current Rating (Amps)
    1A AC/DC
  • Current Rating
    1A
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Body Length or Diameter
    8.16mm
  • Body Breadth
    5.08 mm
  • Actuator Type
    Round, Plunger
  • Circuit
    SPST-NO
  • Switch Function
    Off-Mom
  • Color - Actuator/Cap
    Black
  • Contact Current(DC)-Max
    1A
  • Sealing
    EPOXY TERMINAL SEALED
  • Max Voltage Rating (AC)
    125V
  • Electrical Life
    30,000 Cycles
  • Throw Configuration
    SPST
  • Max Voltage Rating (DC)
    28V
  • Contact Current(AC)-Max
    1A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    1A@125VAC
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    1A@28VDC
  • Body Height
    7.18mm