  • 3852A-162-503A
3852A-162-503A
advertisement
Manufacturer No:
3852A-162-503A
Manufacturer:
Bourns, Inc.
HK JDW NO:
103-3852A-162-503A
Package:
Datasheet:
3852A-162-503A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3852A-162-503A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    50kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -1°C
  • Composition
    Cermet
  • HTS Code
  • Subcategory
    POTENTIOMETER
  • Power Rating
    2W
  • Construction
    Single Turn
  • Resistor Type
    POTENTIOMETER
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Rated Power Dissipation (P)
    2W
  • Actuator Type
    SHAFT
  • Rated Temperature
    70°C
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Rotation Angle
    250 deg
  • Ganging Number
    1
  • Number of Gangs
  • Length
    12.7mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    LUG
  • Mounting Feature
    PANEL MOUNT
  • Weight
    30.000004g
  • Series
    3852
  • Tolerance
    10%