  • 375-TAN-72MMX50M
375-TAN-72MMX50M
advertisement
Manufacturer No:
375-TAN-72MMX50M
Manufacturer:
Artery
HK JDW NO:
2-375-TAN-72MMX50M
Package:
Datasheet:
375-TAN-72MMX50M
Description:
TAPE BOX SEALING 2.83"X 54.7YD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
375-TAN-72MMX50M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Mount
    Box
  • Weight
    6.63152kg
  • Packaging
    Roll
  • Published
    2006
  • Series
    Scotch® 375
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Color
    Tan
  • Usage
    Packaging, Sealing, Shipping, Splicing
  • Shelf Life
    18 Months
  • Adhesive
    Rubber
  • Storage/Refrigeration Temperature
    40°F~80°F 4°C~26°C
  • Shelf Life Start
    Date of Manufacture
  • Backing, Carrier
    Polypropylene Film
  • Tape Type
    Box Sealing
  • Length
    164' 50.0m 54.7 yds
  • Width
    2.83 72.00mm
  • Thickness
    0.0031 3.1mils 0.079mm
  • Thickness - Adhesive
    0.0011 1.1mils 0.028mm
  • Thickness - Backing, Carrier
    0.0020 2.0mils 0.051mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
Hot Sales in Thermal
3M 3380 4 X 8.625-25
3M 3380 4 X 8.625-25
3M 3431 1 X 5-25
3M 3431 1 X 5-25
3M 200 1.5
3M 200 1.5" X 10.5"-100
3M 200 1.5" X 10.5"-100
3M 431 0.5
3M 431 0.5" X 8"-250
3M 431 0.5" X 8"-250
3M RP62 0.75
3M RP62 0.75" X 10"-25
3M RP62 0.75" X 10"-25