  • 36DY331F450BC2B
36DY331F450BC2B
advertisement
Manufacturer No:
36DY331F450BC2B
HK JDW NO:
874-36DY331F450BC2B
Datasheet:
36DY331F450BC2B
Description:
36DY 330μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 2.079Dia 52.80mm -40°C~85°C Polar 22.225mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
36DY331F450BC2B
  • Mount
    Chassis Mount, Clamp
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    36DY
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    2.079Dia 52.80mm
  • Tolerance
    -10% +50%
    Screw
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    450V
  • Capacitance
    330μF
  • Lead Pitch
    22.225mm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.875 22.22mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Diameter
    51mm
  • Height Seated (Max)
    4.252 108.00mm