  • 36DY123F075BB2A
36DY123F075BB2A
advertisement
Manufacturer No:
36DY123F075BB2A
HK JDW NO:
874-36DY123F075BB2A
Datasheet:
36DY123F075BB2A
Description:
36DY 12000μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 11.1A 2.079Dia 52.80mm -40°C~85°C Polar 22.225mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
36DY123F075BB2A
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    36DY
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    2.079Dia 52.80mm
  • Tolerance
    -10% +50%
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated
    75V
  • Capacitance
    12000μF
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Lead Pitch
    22.225mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    18.8mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.875 22.22mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    75V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    3.794733mA
  • Ripple Current
    11.1A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    11.1A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    12.765A @ 1kHz
  • Diameter
    51mm
  • Height Seated (Max)
    3.252 82.60mm
  • Length
    79mm