  • 36DY103F200DE2A
36DY103F200DE2A
advertisement
Manufacturer No:
36DY103F200DE2A
HK JDW NO:
874-36DY103F200DE2A
Datasheet:
36DY103F200DE2A
Description:
36DY 10000μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 16.36A 3.079Dia 78.20mm -40°C~85°C Polar 31.8008mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
36DY103F200DE2A
  • Mount
    Chassis Mount, Clamp
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    36DY
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    3.079Dia 78.20mm
  • Tolerance
    -10% +50%
    Screw
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    200V
  • Capacitance
    10000μF
  • Lead Pitch
    31.8008mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    14mOhm @ 120Hz
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    1.252 31.80mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    16.36A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    16.36A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    20.45A @ 1kHz
  • Diameter
    76mm
  • Height Seated (Max)
    5.252 133.40mm