  • 36DX582G040AB2A
36DX582G040AB2A
advertisement
Manufacturer No:
36DX582G040AB2A
HK JDW NO:
874-36DX582G040AB2A
Datasheet:
36DX582G040AB2A
Description:
36DX 5800μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 1.453Dia 36.90mm -40°C~85°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals
Quantity:
In Stock : 16010
Step5Bar-code shipping tag
36DX582G040AB2A
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    5800μF
  • Voltage - Rated DC
    40V
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Lead Pitch
    12.7mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.500 12.70mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Diameter
    35mm
  • Height
    79mm
  • Height Seated (Max)
    3.252 82.60mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    36DX
  • Size / Dimension
    1.453Dia 36.90mm
  • Tolerance
    -10% +75%