  • 36DX142F200BB2A
36DX142F200BB2A
advertisement
Manufacturer No:
36DX142F200BB2A
HK JDW NO:
874-36DX142F200BB2A
Datasheet:
36DX142F200BB2A
Description:
36DX 1400μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 2.079Dia 52.80mm -40°C~85°C Polar 22.225mm Radial, Can - Screw Terminals
Quantity:
In Stock : 11
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
36DX142F200BB2A
    Select All
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
    Chassis Mount, Clamp
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    36DX
  • Size / Dimension
    2.079Dia 52.80mm
  • Tolerance
    -10% +50%
    Screw
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    200V
  • Capacitance
    1400μF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Lead Pitch
    22.225mm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.875 22.22mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Diameter
    51mm
  • Height Seated (Max)
    3.252 82.60mm
  • Length
    79mm