  • 36DX113G050AF2A
36DX113G050AF2A
advertisement
Manufacturer No:
36DX113G050AF2A
HK JDW NO:
874-36DX113G050AF2A
Datasheet:
36DX113G050AF2A
Description:
36DX 11000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 1.453Dia 36.90mm -40°C~85°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
36DX113G050AF2A
  • Mount
    Chassis Mount, Clamp
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    36DX
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    1.453Dia 36.90mm
  • Tolerance
    -10% +75%
    Screw
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    11000μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    12.7mm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.500 12.70mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Diameter
    35mm
  • Height Seated (Max)
    5.752 146.10mm
  • Length
    143mm