  • 36DE173G075BC2A
36DE173G075BC2A
advertisement
Manufacturer No:
36DE173G075BC2A
HK JDW NO:
874-36DE173G075BC2A
Datasheet:
36DE173G075BC2A
Description:
36DE 17000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 2.079Dia 52.80mm -40°C~95°C Polar 22.225mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
36DE173G075BC2A
  • Operating Temperature
    -40°C~95°C
  • Series
    36DE
  • Size / Dimension
    2.079Dia 52.80mm
  • Tolerance
    -10% +75%
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Screw
  • Max Operating Temperature
    95°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    75V
  • Capacitance
    17000μF
  • Voltage - Rated DC
    75V
  • Lead Pitch
    22.225mm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.875 22.22mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Diameter
    51mm
  • Height Seated (Max)
    4.252 108.00mm
  • Length
    105mm