  • 3640KC182KAT3A
3640KC182KAT3A
advertisement
Manufacturer No:
3640KC182KAT3A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-3640KC182KAT3A
Package:
3640
Datasheet:
Description:
1.8nF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations 3640
Step5Bar-code shipping tag
3640KC182KAT3A
    Select All
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.8nF
  • Voltage - Rated DC
    5kV
  • Packing Method
    TR, 13 Inch
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    5000V
  • Positive Tolerance
    10%
  • Negative Tolerance
    10%
  • Height
    2.794mm
  • Length
    10.2mm
  • Width
    9.14mm