  • 3640HA471KAT3A
3640HA471KAT3A
advertisement
Manufacturer No:
3640HA471KAT3A
HK JDW NO:
66-3640HA471KAT3A
Package:
3640
Datasheet:
Description:
470pF Ceramic Capacitor 10% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 3640
Step5Bar-code shipping tag
3640HA471KAT3A
    Select All
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    3000V
  • Height
    2.794mm
  • Length
    10.2mm
  • Width
    9.14mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Package / Case
    3640
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    470pF
  • Voltage - Rated DC
    3kV