  • 3640GA102KA19A
3640GA102KA19A
advertisement
Manufacturer No:
3640GA102KA19A
HK JDW NO:
66-3640GA102KA19A
Description:
SIZE(HIGH VOLTAGE) 1nF Ceramic Capacitor 10% -/+30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
3640GA102KA19A
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SIZE(HIGH VOLTAGE)
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -/+30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Palladium/Silver (Pd/Ag)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    1nF
  • Voltage - Rated DC
    2kV
  • Case Code (Metric)
    9110
  • Case Code (Imperial)
    3640
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2000V
  • Height
    2.54mm
  • Length
    9.144mm
  • Width
    10.2108mm
  • Thickness
    2.54mm