  • 3640AC184MAT3A
3640AC184MAT3A
advertisement
Manufacturer No:
3640AC184MAT3A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-3640AC184MAT3A
Package:
3640
Datasheet:
Description:
SIZE(HIGH VOLTAGE) 180nF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations 3640
Step5Bar-code shipping tag
3640AC184MAT3A
  • Package / Case
    3640
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Series
    SIZE(HIGH VOLTAGE)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    180nF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Packing Method
    TR, 13 INCH
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%
  • Height
    2.54mm
  • Length
    9.14mm
  • Width
    10.2mm